Dzień Ziemi

Dzień Ziemi

Na całym świecie Dzień Ziemi jest obchodzony 22 kwietnia. Jest to międzynarodowe święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych. Tego dnia mamy wspaniałą okazją, by nagłośnić globalne problemy Ziemi. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Zainwestuj w naszą planetę’’.

Trochę historii

Ideę obchodów Dnia Ziemi zapoczątkował amerykański senator Gaylord Nelson.

Do zainicjowania święta przyczyniła się katastrofa ekologiczna, do której doszło w styczniu 1969 roku u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Wtedy to z uszkodzonej platformy wiertniczej wydobyło się kilkaset tysięcy galonów ropy. Zdarzenie doprowadziło do śmierci wielu delfinów, ptaków, ryb i innych morskich zwierząt oraz dewastacji środowiska na wiele lat. Kilka miesięcy po pierwszych obchodach Międzynarodowego Dnia Ziemi powstała Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska. Dzięki niej podpisano wiele aktów prawnych, skupiających się na ochronie zagrożonych gatunków oraz walce o zrównoważone środowisko.

“Inwestuj w naszą planetę”

W tym roku poruszony zostanie przede wszystkim temat klimatu. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na wysiłki skupiające się wokół utrzymania globalnej temperatury na poziomie niższym niż 1,5 stopnia Celsjusza sprzed ery przedprzemysłowej.

Za klimat odpowiedzialni jesteśmy wszyscy, dlatego właśnie powinniśmy być zaangażowani.

Podczas lekcji oglądaliśmy filmy edukacyjne i prezentacje. Na korytarzu szkolnym można było oglądać gazetki oraz wspaniałe plakaty na Dzień Ziemi.

Warto oszczędzać wodę, energię elektryczną, segregować dokładnie śmieci, nie kupować zbędnych rzeczy, stosować recykling. Takie działania trzeba podejmować na co dzień, a Dzień Ziemi to idealny moment, aby zacząć to robić.

Dzień Ziemi to święto wszystkich, którym bliska jest natura i ekologia.

nauczyciel geografii

Anna Adamczuk