Spotkanie z misjonarzem

28. października, w Tygodniu Misyjnym odwiedził naszą szkołę delegat Biskupa Drohiczyńskiego ds. misji, ks. Mirosław Puchacz. W spotkaniu uczestniczyły klasy: 4a, 4b, 5a, 5b.

Ks. Mirosław pracował przez 6 lat w placówce misyjnej w Papui Nowej Gwinei, niedaleko Australii. Podczas spotkania podzielił się swoimi wspomnieniami z pracy wśród Papuasów. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ w Papui Nowej Gwinei istnieje wiele sekt (katolicy stanowią tylko 29% z 9 mln mieszkańców). Religia katolicka z trudem konfrontuje się ze zwyczajami Papuasów jak np. wielożeństwo, czary, korupcja, walki plemienne, którymi kieruje zasada ,,oko za oko, ząb za ząb”.

Misjonarz doświadczył trzęsienia ziemi i erupcji wulkanu, ale też mógł podziwiać piękno wodospadów, uroki górzystych i nizinnych krajobrazów oraz oddychać czystym powietrzem i kąpać się w krystalicznej wodzie. Języka nauczył się od tamtejszych dzieci, ale jak sam twierdzi podstawą był angielski, dlatego zachęcał do nauki tego języka.

Ks. Mirosław przedstawił prezentację zdjęć i filmów z misji oraz opowiadał o życiu Papuasów, pokazując różne rękodzieła min. koszyki, różnobarwne torby, maski, instrumenty muzyczne, ozdoby, pióropusze, toporki. Dzieci mogły zaspokoić swoją ciekawość, zadając księdzu mnóstwo pytań, a na koniec spotkania dotknąć tych artefaktów  i założyć na siebie elementy egzotycznych strojów.

Takie spotkania mają na celu pogłębienie świadomości misyjnej Kościoła, inspirowanie inicjatyw misyjnych, zachęcenie do utrzymywania kontaktu z misjonarzami i do zapoznania się z kulturą i potrzebami mieszkańców egzotycznych krajów.

Może w niektórych  głowach zrodzi się pragnienie pracy na misjach, albo przynajmniej chęć wsparcia materialnego i duchowego tych, którzy swoje życie poświęcają ewangelizacji. Nasza szkoła wspiera misjonarza w Demokratycznej Republice Konga coroczną akcją “Adopcja na odległość”.

Bożena Zdzieborska