Świetlica szkolna proponuje

W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja

Chociaż za oknami śniegu brak, to nastrój świąteczny zaczyna gościć w naszych domach. Dzieci piszą listy do Świętego Mikołaja, prosząc o prezenty. My sami także możemy zostać Świętym Mikołajem i wykonać własnoręcznie prezent dla bliskiej osoby. Zachęcam gorąco do wykonania aniołka z masy solnej lub innych upominków.

Aniołek z masy solnej

Przepis na masę solną jest prosty i robi się szybko, bez bałaganu:

-1 szklanka soli

– 1 szklanka mąki

– około pół szklanki wody ( lepiej dolewać stopniowo)

wszystko mieszamy w miseczce i gotowe.

Aby nadać koloru naszym aniołkom do masy solnej można dodać barwniki spożywcze, farbki do jajek, kolorowy brokat (używamy wtedy rękawiczek jednorazowych) lub pomalować aniołka farbami plakatowymi lub akrylowymi już po wyschnięciu.

Wykonanie:

1.Masę solną rozwałkowujemy na placek grubości 0,5 cm. Wykrajamy z niej sukienkę naszego anioła. Można użyć formy np. dzwonka. Wysokość sukienki ok. 7-8 cm. Następnie robimy nóżki. Rękami formujemy wałek, składamy go na pół i doklejamy z tyłu. Aby się dobrze przykleiły, moczymy pędzel w wodzie i smarujemy nim miejsce klejenia.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie zdjęcie.1..jpg

2. Kolej na doklejenie skrzydeł. Formujemy je ręcznie lub wycinamy koło z masy solnej (np. za pomocą kieliszka). Wycięte koło przecinamy na pół i mamy 2 skrzydełka. Obracamy sukienkę na drugą stronę, smarujemy pędzlem z wodą i przyklejamy.

3. Odwracamy aniołka. Czas na dodanie głowy. W palcach formujemy kulkę, smarujemy pędzlem z wodą i doklejamy w miejscu głowy.
4. Doklejamy włosy. Można uformować cienkie wałeczki i doklejać, ale mi się szczególnie spodobał pomysł z wyciskarką do czosnku. Wkładamy w nią masę solną i powoli wyciskamy dokładając co jakiś czas więcej masy.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie zdjęcie.2.-1.jpg

5. Robimy rączki. Podobnie jak z nóżkami, formujemy wałeczek i przyklejamy.
6. Czas na wykończenie – ozdabiamy sukienkę – można na niej coś dokleić (np. serduszka, małe kwiatki, małe gwiazdki) lub coś odcisnąć. Nożem odbijamy wzorek na skrzydełkach lekko dociskając. Dziurkę na buzię zrobimy za pomocą małej rurki do napojów.
7. Jeśli aniołek ma wisieć na choince z kawałka drutu robimy zawieszkę i wbijamy w głowę aniołka. Poniżej dwa różne anioły po dekoracji.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie zdjęcie.3.jpg

8. Aniołek prawie gotowy. Teraz pozostawiamy go na kilka godzin (a najlepiej do następnego dnia) do wyschnięcia.

9. Zabieramy się za malowanie. Malujemy według uznania farbami akrylowymi lub plakatówkami. Jeśli chcemy możemy posypać brokatem lub użyć brokatu z żelu.

Inne pomysły na własnoręcznie robione prezenty w linkach poniżej:

Wesołej zabawy!

Renata Bocian