Lekcje biblioteczne

Co się znajduje w bibliotece? Jakie są katalogi biblioteczne? Czym jest księgozbiór podręczny? Jak jest zbudowana książka? – na te i inne pytania znaleźli odpowiedź uczniowie klas czwartych.

W ramach cyklu lekcji z języka polskiego poświęconych książce i ludziom książki, 21 listopada 2022 roku czwartoklasiści udali się do biblioteki szkolnej. Z tajnikami pracy bibliotekarza, zasadami gromadzenia i porządkowania książek zapoznała ich Jolanta Kryszczuk. Dzieci dowiedziały się także, jakiego rodzaju pozycje książkowe znajdują się w księgozbiorze podręcznym, z którego mogą korzystać na miejscu w bibliotece.

Dodatkowo uczniowie dowiedzieli się jak jest zbudowana książka, czym jest grzbiet a czym obwoluta, a także co zawierają strony tytułowa oraz redakcyjna.

Tego rodzaju lekcje biblioteczne są nieocenionym sposobem dostarczania dzieciom wiedzy o funkcjonowaniu, zbiorach i ofercie biblioteki. Uczą także korzystania z różnych źródeł informacji. Niezliczona wręcz ilość pytań zadawanych podczas lekcji przez czwartoklasistów świadczyć może o tym, że tego rodzaju zajęcia rozbudziły ich ciekawość.

Katarzyna Karpińska

Zdjęcie: Jolanta Kryszczuk