Pokaz ratownictwa medycznego

29 marca 2019 r. gościliśmy w „Dwójce” uczniów klasy medycznej z Zespołu Szkół nr 1 w Sokołowie Podlaskim, pod opieką Mieczysława Bogaja. Młodzież przeprowadziła dla ponad 50 uczniów naszej szkoły pokaz ratownictwa medycznego.

W małych, kilkuosobowych grupach pracowano nad takimi zagadnieniami jak: resuscytacja krążeniowo-oddechowa, pozycja boczna – bezpieczna, użycie AED (defibrylatora), omdlenia, utrata przytomności, wzywanie pomocy, postępowanie przy ataku epilepsji. Uczniowie mieli okazję posłuchać o poszczególnych zagadnieniach, zapytać o rzeczy, które ich interesują oraz przede wszystkim przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy. Co ważne, goście udostępnili nam posiadany sprzęt: fantoma, AED, koce termiczne, ustniki do RKO, dzięki czemu uczniowie mogli obejrzeć, ale również użyć sprzętu ratującego życie.

Podsumowaniem wspólnej pracy było słowo od prowadzącego Mieczysława Bogaja podkreślające nie tylko konieczność znania zasad udzielania pomocy, ale także gotowości i chęci do jej udzielenia w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia lub zdrowia. Na koniec zrobiliśmy wspólne, pamiątkowe zdjęcia.

Naszym gościom dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas.

Katarzyna Tarkowska