Narodowe Czytanie w „Dwójce”

W sobotę 4 września 2021 roku w całej Polsce odbywało się Narodowe Czytanie. Nasza szkoła kilka dni później włączyła się do tego przedsięwzięcia.

    Na szkolnym Narodowym Czytaniu spotkali się uczniowie klas VIII c oraz VII a. W kameralnym gronie wysłuchali informacji na temat akcji, która od 2012 roku organizowana jest przez Prezydenta RP. Dowiedzieli się, że utworami czytanymi w poprzednich latach były m.in. ich szkolne lektury, a książką wybraną do tegorocznej, dziesiątej i tym samym jubileuszowej edycji Narodowego Czytania został dramat Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”.

    Po krótkiej prezentacji pisarki oraz po przedstawieniu okoliczności powstania jej dzieła, uczniowie odczytali przygotowany fragment „Moralności pani Dulskiej”. Już wysłuchanie dwóch scen pozwoliło siódmo- i ósmoklasistom zauważyć, w jaki sposób Zapolska z gorzką ironią odmalowuje postać tytułowej pani Dulskiej, jak ukazuje i piętnuje zakłamanie i obłudę bohaterki. Dowiedzieli się ponadto, co oznacza pojęcie „dulszczyzna”.

    – Uważam, że takie akcje jak Narodowe Czytanie są przydatne – stwierdza ósmoklasistka Julia Połosa zapytana o wrażenia z udziału w przedsięwzięciu. – Można zapoznać się z fragmentem cenionego utworu i zdecydować, czy jest on dla nas na tyle interesujący, by sięgnąć po książkę i przeczytać całe dzieło.

Katarzyna Karpińska