Żywa lekcja historii

Kilkunastu uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami wzięło udział w pikniku historycznym zorganizowanym w niedzielę 15 września w Krzemieniu nad Bugiem.

Wydarzenie pod hasłem „Dla tych, co oddali życie” wpisywało się w obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Dla uczniów „Dwójki” było to nie lada przeżycie, ponieważ kilkanaścioro z nich wystąpiło podczas rekonstrukcji walki. Dzieci zagrały harcerzy oraz ludność cywilną z wioski zaatakowanej najpierw przez wojska niemieckie, a następnie przez sprzymierzone z nimi wojska sowieckie. Nasi uczniowie wystąpili obok profesjonalistów z grup rekonstrukcyjnych.

Tego typu żywe lekcje historii stanowią nieocenioną wartość dla młodego pokolenia. Uczniowie – zarówno ci, którzy wystąpili w rekonstrukcji, jak i grupa zasiadająca wśród widzów – mogli się przekonać, w jak trudnym położeniu znaleźli się Polacy we wrześniu 1939 roku.

Po rekonstrukcji walki, przy dźwiękach pieśni wojskowych i patriotycznych można było m.in. oglądać sprzęt wojskowy i broń.

Katarzyna Karpińska

Zdjęcia Katarzyna Karpińska