Szkolny konkurs recytatorski

Dużym zainteresowaniem cieszył się tegoroczny Konkurs Recytatorski im. K. I. Gałczyńskiego. Do etapu szkolnego przystąpiło 17 recytatorów z klas I–VIII.

Eliminacje szkolne odbyły się 2 listopada 2022 roku. Tego dnia biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 wypełniła się poezją autorstwa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. To właśnie recytację wiersza tego autora należy przygotować na konkurs organizowany po raz trzynasty przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sokołowie.

Uczniowie interpretowali utwory Gałczyńskiego podzieleni na trzy kategorie wiekowe. Z każdej kategorii jury wytypowało po dwóch recytatorów do udziału w eliminacjach miejskich.

W pierwszej grupie, tzn. klasy I–III, wystąpiło ośmioro dzieci: Marcelina Pazdro, Lena Małkus, Hanna Ścibor, Agata Tylus, Ksawery Wójcicki (wszyscy z klasy I) oraz Olga Zalewska, Justyna Mielke, Pola Kozłowska (z klas II). Do kolejnego etapu zakwalifikowały się Justyna Mielke i Olga Zalewska.

W drugiej kategorii wiekowej, klasy IV–VI, do konkursu przystąpiło sześcioro uczniów: Oliwia Adamczuk, Dominika Domańska, Lena Kozłowska (z klas IV), Karolina Bindas, Zuzanna Stankiewicz (z klas V) i Stanisław Chmielewski (klasa VI). W etapie miejskim szkołę reprezentować będą Dominika Domańska i Stanisław Chmielewski.

W najstarszej kategorii wiekowej, klasy VII–VIII, do konkursu zgłosiły się trzy recytatorki: Nadia Odowska, Klaudia Rybak (z klasy VII) i Agata Kwapisz (klasa VIII). Do etapu miejskiego przeszły Agata Kwapisz i Nadia Odowska.

Wszystkim recytatorom należą się słowa uznania – zapanowali nad tremą i udowodnili, że mają dobrą pamięć i talent aktorski. Dla niektórych był to pierwszy publiczny występ.

Podczas podsumowania szkolnych eliminacji konkursu, które odbyło się 3 listopada, wszyscy uczestnicy otrzymali gratulacje oraz drobne upominki.

Eliminacje miejskie odbędą się 16 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej, a finał powiatowy zaplanowany jest na 23 listopada. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów.

Katarzyna Karpińska, Jolanta Kryszczuk