Rajd rowerowy

W sobotę 14.09. uczniowie naszej szkoły mieli okazję skorzystać z propozycji udziału w rajdzie rowerowym organizowanym w ramach realizacji projektu „Otwarta szkoła”. Przy sprzyjającej pogodzie, z życzeniami „szerokiej drogi” od  p. dyrektora Cybula  wyruszyliśmy w trasę, kierując się przez Przywózki i Rozbity Kamień  do miejscowości Sikory.  Tym razem celem wycieczki było rozwijanie  poczucia  więzi z regionem oraz  kształtowanie patriotyzmu lokalnego poprzez poznawanie miejsc  związanych z II wojną światową  i  losów postaci, które miały duży wpływ na przebieg  tego ważnego okresu dla historii Polski.  W Sikorach spotkaliśmy się z p. Jerzym Tomczukiem, z zamiłowania historykiem regionalistą, który  miał poprowadzić  dla uczestników rajdu niecodzienną lekcję. Wykorzystując swoje długoletnie doświadczenie na stanowisku  edukatora podczas pracy w Nadleśnictwie Sokołów w interesujący sposób przybliżył uczestnikom to ważne wydarzenie jakim była  Bitwa pod Sikorami.  W ciekawy sposób  zarysował  tło historyczne i   podkreślił  zasługi żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy toczyli nierówną walkę ze służbami ówczesnej władzy jeszcze długo po zakończeniu  II wojny światowej. P.Tomczuk zapalając znicz pod pomnikiem wzniesionym na pamiątkę tego wydarzenia zaapelował do młodych ludzi o pamięć dla tych, którzy walczyli o niepodległość ojczyzny. Po ciekawej lekcji udaliśmy się do Bielan aby kontynuować sobotnie spotkanie z historią.  Kolejnym etapem wycieczki było Podlaskie Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej. Jest to już dobrze znane w rejonie miejsce, gdzie nie tylko pasjonaci militariów mogą w sposób spędzić czas. Wszystkie eksponaty, począwszy od wozów bojowych, poprzez umundurowanie a na urządzeniach wykorzystywanych przez  wojska łączności kończąc, wzbudzały duże zainteresowanie naszych uczniów. Każdy choć przez chwilę chciał poczuć się kierowcą czołgu, przymierzyć oficerską czapkę czy za pomocą radaru  zidentyfikować obiekt latający. Końcowym punktem był skromny żołnierski poczęstunek. Spożywane w poligonowych warunkach kiełbaski z ogniska smakowały wybornie. Trochę zmęczeni ale w dobrych humorach  wracaliśmy  do Sokołowa z przekonaniem, że poznawanie swojego regionu w połączeniu z turystyką rowerową może być dla młodych ludzi ciekawym sposobem na aktywne spędzanie czasu wolnego.

Robert Jaszczuk